info technika rostliny ryby galerie denik kniha odkazy sluzby index index
Hele nesahejte na URL
Vaše názory a připomínky k článku:
(Přidat názor)

dobrotak - 2002-01-24 14:30:13
Je to dobrý, mám podobný zkušenosti. Chce to dodržovat základní principy a trošku si "vyhrát". Jedině snad připomínka k délce trubic, nebylo to spíš 150 cm ?

Max - 2002-01-24 14:46:37
Pěkný článek, opravdu jsem si početl. Nešel by trochu rozvést Váš odpor ke vzduchování (jsem začátečník:-)

Vai - 2002-01-24 15:55:37
Velmi pěkně napsaný článek a nezbývá mi nic jiného než souhlasit. Za své přibližně 15 let akvaristické praxe jsem došel k velmi podobným zkušenostem. Jen bych ještě zdůraznil důležitost vhodnosti jednotlivých rostlin pro trvalé pěstování pod vodou, sám jsem dříve v mých začátcích naletěl v akvaprodejnách na rostliny, které se vůbec nehodí pro pěstování v akváriu. Nebyl tehdy žádný internet a začátečník se nikde nedozvěděl informace o tom, že se prodávají jako vodní rostliny kytky, vhodné možná do květináče. Jediné drobnější připomínky bych měl k nedoporučování vzduchování. Sám mám např. menší akvárium 70 l bez filtru a pouze se vzduchováním a rostliny rostou dobře. Ohledně vyprchávání CO2 z vody při vzduchování, to by platilo pouze při umělém přidávání CO2 do vody, kdy by byla voda CO2 přesycena, vždyť součástí vzduchu je také CO2, je ho tam sice méně, ale ve vodě je např. lépe rozpustnější než kyslík. Vzduchování je naopak prospěšné např. v noci, nebo při nejrůznějších "haváriích", kdy je nutné vypnout filtraci apod. Samozřejmě souhlasím s tím aby bylo proudění vody mírné.

gregory - 2002-06-13 838:59:59
zajimalo by me jak je to se svetlem? kdyz je tam sero v tom akvarku mam svitit cely den? neni to pak trosku finance narocnejsi? gregory.p@email.cz diky za odpoved

Radan - 2002-10-11 00:00:00
S většinou věcí v článku nezbývá, než souhlsit; ani se mi nechce věřit autorovi, že se akvaristikou zabývá tak krátkou dobu - i když je dnes vše snazší (spousta informací, spousta pomůcek, vše k sehnání atp.). Tolik k poklonám. Je zde zřejmý rozdíl mezi akvaristou, který se věnuje chovu a tím, ke kterým se řadí autor, jež se věnuje především estetice a vzhledu nádrže. Také je obecně známo, že velké akvárium je stabilnější, než malé, a já si stále kladu otázku, zda je možno také definovat ideální umístění akvária - vliv vnějšího světla bude mít velký vliv na procesy v nádrži a od toho se také odvíjí volba vhodného osvětlení, problém s řasami atd. U velkého akvária také vyvstává problémem s místem. Umístění akvária bývá mnohdy velkým otazníkem vzhledem k prostoru, pokud se jedná o běžný obydlený byt. Také si dovolím si svůj soukromý názor na "přihnojování" CO2: mám pocit, že je to jakási dočasná móda... Jedno je ale jisté: pěkné akvárium dodáva místnosti na kráse; avšak než nepovedené a zanedbané, tak raději žádné!

Lucka - 2004-01-14 00:00:00
Ahoj Dadmane, musím Ti dát za pravdu, mám totiž skoro stejné postřehy jako ty, chce to trpělivost a vydržet a výsledek se dostaví. Akorát mě vrtá hlavou že nehnojíš ani kvůli železu, bez něj je to hned znát! Tvé akvárko je krásné a je vidět, že Tě to stálo hodně práce. Brzy také chystám své stránky hlavně s rostlinama asi na Seznamu a chci akvaristům také ukázat že to jde. Tak hodně štěstí!!!

FEFE - 2005-01-13 00:00:00
Uvedený článek je velice zajímavý. Dovolím si poopravit některé skutečnosti, které mám ze své praxe s okrasným akváriem s terčovci (teplota 28°C). Samotná teplota v akváriu je největším oříškem pro zajištění biologické rovnováhy v akváriu. Trvalo mi dva roky, než jsem odstranil nedostatky projevující se nezdravou vegetací a růstem celé řady řas. Výsledkem mého snažení je dosažená biologická rovnováha v akváriu, které si samo likviduje vznik řas v počátečním stavu existence - tedy jen z důvodu výměny částí nvody při odkalování dna. Jednoznačně platí níže uvedené skutečnosti: - filtraci je potřeba provádět za vzniku aerobních i anaerobních biologických procesů (spojení výhod průtokového filtru a přepadového filtru!! Tuto podmínku splníme použitím vnějšího průtokového filtru, který misí mít velikost minimálně 2,5 x než je velikost našeho akvária. Filtr založíme za pomocí bakteriálních kmenů běžně v prodeji. Regulací průtoku filtru postupně ventily otvíráme, jak dochází k zanešení filtračních hmot, až je průtok při otevřeném filtru pomalý. Filt není potřeba vůbec proplachovat, naopak získaná biologická čistička je dokonalá! Filtr jsem neměl otevřený už 3 roky!! - Rovnováhu mezi průtokem vody a jejím okysličením získáme použitím CO2. Plyn zavádíme do velkého kamínku, který je umístěn na dně cca 10 cm před horní výpustí filtrační vody. Tato svým proudem doicílí koloběh bublinek CO2 do celého akvária. Bublinky musí nýt co nejmenší. proudí do akvária neustále a zaříázení se něčistí!! - Zářivky musí být dostatečné, tedy spíše více a regulujeme délku osvitu. Čištění akvária je prováděno dle rybí kolonie, která nám sama ukáže nutnou donu výměny 1/3 vody odkalováním dna. U mého akvária jde o dobu 3 až 4 týdny. Rostliny rostou velice hustě, zdravě a jsou pevné. Do 6 měsíců Vám všechny poklvetou i v tak teplé vodě jako mám já. Likvidace řas je prováděna biologicky automaticky akváriem. Pokud bych neměnil vodu, řasy by vůbec nevznikaly. S ohledem na zdraví ryb je nutné vodu měnit, ale vznikající řasy všech druhů (vousaté, černé, zelené, štětičkové ...) uvidíte jen při pozorném pozorování akvária, laik je vůbec nezpozoruje. Do výměny dfalší vody je biologie v akváriu sama zničí!!! Nezbývá, než odtrhávat bohalé listy reostlin, které se Vám do akvária nevlezou. Rostliny rostou běžně do výšky 60 cm. Nezapomenout!!! Každý systém musí být dotován živinami. Dobrou zkušenost mám s Planta Min a Aquq Min přípravky. Každý týden jednopu dávkovat dle doporučených dávkách a akváriu nic jiného nepotřebuje!!! Poslední zkušenost s onemocněním terčovců, zavedením UV filtru s lampou UV-C je problém navždy vyřešený. Přeji všem akvaristům nádherná akvária, která jsou největší ozdobou bytů. PS: buhužel teorie v knihách nefungují a každá zkušenost stojí ...

Micinka:-) - 2006-11-20 00:00:00
Ahoj Dadmane,mám malou otázku,chci pro dcerku založit akvárko a nevím,co tam všechno můžu dát.Konkrétně se chci zeptat na různé druhy kamenů,kokosový ořech(teda jen jeho skořápku),mušle nebo škeble z moře....atd.Taky by tam dcerka chtěla mít Závojnatky,tak nevím,jaké rybičky k nim přikoupit.Můžete mi prosím poradit?Díky moc za odpověď.Micinka:-)

Copyright 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 Dadman